به دنبال برکناری محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، هیات‌مدیره این شرکت، طی اطلاعیه‌ای دلیل تصمیمش درباره برکناری نام‌برده را جلوگیری از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد.

اطلاعیه هیئت مدیره شستا در مورد برکناری رضوانی‌فر

به گزارش پایگاه خبری تالار شیشه ای به نقل از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال برکناری محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، هیات‌مدیره این شرکت، طی اطلاعیه‌ای دلیل تصمیمش درباره برکناری نام‌برده را جلوگیری از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد. به گزارش شستا، در متن این اطلاعیه آمده است: مدیرعامل سابق شستا با وجود تاکیدات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان خودداری کرده و اکنون برای فرار از این واقعیت تلخ، مدعی اعمال فشار برای دریافت رانت از سوی سازمان تامین اجتماعی است.

در این اطلاعیه آمده است: براساس مصوبه هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی، مقرر می‌شود که از تیرماه سال جاری ماهانه مبلغ ۲۲۰۰میلیارد تومان نقدینگی مورد نیاز و ضروری سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود. از آنجا که مدیرعامل سابق شستا در نشست مزبور پرداخت این مبلغ را از مردادماه پیشنهاد داده بود و قابل انجام می‌دانست، در این خصوص با اعمال ملاحظه وی تصمیم‌گیری می‌شود.  توافقات صورت‌گرفته طی ابلاغیه شماره ۵۰۵۱۱ مورخ ۲۵/ ۰۳/ ۱۴۰۰ وزیر و رئیس هیات‌امنا، به صورت رسمی با قید زمان‌بندی مشخص برای اجرا به سازمان، بانک رفاه کارگران و شستا ابلاغ می‌شود.  با گذشت دو ماه و با وجود تذکرات متعدد به مدیرعامل شستا نه‌تنها در هفته اول مرداد، حتی تا پایان نیمه‌اول مرداد نیز که مقرر بود کل تعهدات شستا ایفا شود، حتی یک ریال هم در قبال واگذاری سهام یا سایر روش‌های تامین مالی یادشده، به سازمان پرداخت نشده است.  

در این اطلاعیه تصریح شده است: یکشنبه ۲۶/ ۰۵/ ۱۴۰۰ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حل مشکل پرداخت حقوق بازنشستگان در محل دفتر خود نشستی برگزار کرد، اما مدیرعامل سابق شستا از حضور در نشست امتناع ورزیده و حتی معاون یا نماینده خود را برای شرکت در آن نفرستاد.  این اطلاعیه می‌افزاید: پیرو هماهنگی هیات‌مدیره سازمان با مدیرعامل سابق شستا، تصمیمات الحاقی توسط هیات‌مدیره مصوب و به شستا ابلاغ می‌شود. در این مورد نیز با وجود توافق به عمل آمده با شستا در اتخاذ تصمیمات جدید (براساس هماهنگی قبلی)، دوباره به تعهدات خود عمل نمی‌کند.  در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ناگزیر برای روز چهارشنبه مورخ ۲۷مرداد۱۴۰۰ ساعت ۱۹ مسوولان مربوطه را به نشست دیگری دعوت کرد تا بلکه پرداخت حقوق بازنشستگان در مهلت مقرر انجام شود، ولی مدیرعامل شستا دوباره، در نشست حضور نیافت و نماینده‌ای هم به جلسه نفرستاد.

این اطلاعیه تصریح می‌کند: مذاکرات متعددی با مدیرعامل سابق شستا انجام شد، اما وی اعلام کرد صرفا چنانچه تامین مالی از طریق شستا با محاسبه سود بانکی متعارف به شرکت پرداخت شود، به تعهدات خود عمل می‌کند. بر همین اساس، هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی (مجمع عمومی شستا) بلافاصله به موجب مصوبه‌ای با این پیشنهاد مدیرعامل شستا موافقت و مراتب را به وی ابلاغ کرد.

در بخش دیگر این اطلاعیه تصریح شده است: با وجود تاکیدات مکرر همه مسوولان، وی از انجام تعهدات شستا برای پرداخت حقوق بازنشستگان در لحظات پایانی و موقعیت حساس کنونی سر باز زده است.  بر اساس این اطلاعیه، در این چارچوب، پس از تخلفات متعدد و استنکاف از اجرای دستورات هیات‌مدیره سازمان، مجمع عمومی و مالک حدود ۹۰ درصد شستا، به درخواست سازمان تامین اجتماعی به‌عنوان سهام‌دار عمده، روز شنبه مورخ ۳۰/ ۵/ ۱۴۰۰ هیات‌مدیره شستا در نشستی وی را برکنار و سیدضیاءالدین شجاعی برهان، عضو هیات‌مدیره شستا را که سابقه معاونت چند وزارتخانه را در کارنامه خود دارد، به سرپرستی شستا منصوب می‌کند. این مصوبه به تصویب هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی مجمع عمومی شستا و سایر ارکان ذیربط نیز می‌رسد.

در پایان این اطلاعیه تاکید شده است: طبق بودجه سنواتی مصوب هیات امنا برای سال ۱۴۰۰، کل منابع مورد نیاز سازمان تامین اجتماعی برای انجام تعهدات بیمه‌ای و درمانی، حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی و مصوب شده است که سهم شستا در تامین این منابع با اخذ نظر شستا در زمان تدوین و تصویب بودجه از محل سود سهام سازمان در شستا، معادل ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۵ درصد منابع مورد نیاز سازمان در سال ۱۴۰۰ است.  به عبارت دیگر، ماهانه ۱۲۱۶ میلیارد تومان آن (معادل حدود ۵ درصد) از محل تعهدات شستا تامین می‌شود که البته وقتی پرداخت این سهم ۵درصدی چند ماه به تعویق بیفتد، یک چالش مهم در پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی ایجاد می‌کند که به‌ هیچ‌وجه، خصوصا در شرایط کنونی، قابل گذشت نبوده و نیست.

کد خبر 5524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =