با شیوه نامه جدیدی که برای ساماندهی به بازار آهن و فولاد تصویب شده دیر یا زود باید در خصوص خرید مقاطع فولادی از بورس اطلاعات لازم را کسب کنیم.

نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

به گزارش پایگاه خبری تالار شیشه ای ، شاید برایتان جذاب باشد که روزانه مقداری میلگرد را در بورس کالا بخرید یا بفروشید و به نوعی یک حجره مجازی در بازار آهن برای خود دست و پا کنید.

در ادامه گام به گام خرید و فروش میلگرد در بورس کالای ایران را می خوانید.

در قدم نخست دانستن پاسخ این سوالات مفید است:


۱- مدارک مورد نیاز برای خرید از بورس و یا بورس کالا چیست؟
۲-  نحوه محاسبه قیمت میلگرد در بورس کالا چطور است؟

  فرض کنیم شما به عنوان خریدار میلگرد می خواهید به این بازار وارد شوید، چه افراد حقیقی و چه حقوقی برای ورود به بورس کالا در ابتدا باید یک کارگزاری را انتخاب کنند. پس از ثبت نام در کارگزاری یک کد معاملاتی دریافت کرده و این کد مجوزی برای معاملات شما در بورس کالا می باشد.

پس از دریافت کد بایستی تا روز عرضه محصول موردنظرتان در بورس کالا صبر نمایید. زمان بندی عرضه محصولات در سایت بورس مشخص می گردد، در آن روز باید جزئیاتی مانند:
تاریخ تحویل و پایه قیمت میلگرد را بررسی نمایید.

سپس پیش از هر معامله درخواست خرید را ثبت می کنید، در فرم موردنظر مشخصات دقیق کالا، میزان، نوع، عرضه کننده و قیمت پیشنهادی شما ثبت می گردد.

چنانچه قیمت پیشنهادی شما مناسب باشد کارگزاری خرید را برایتان انجام می دهد. در همین مرحله داشتن حساب وکالتی و ریختن مبلغ بیعانه به حساب ضروری است در نهایت کارگزاری مربوطه معامله را انجام داده و جزئیات آن را به شما اعلام می نماید. پس از انجام معامله سه روز کاری برای تسویه مبلغ زمان دارید و به ازای هر روز تاخیر جریمه ای در نظر گرفته می شود.

در نهایت بایستی یک شرکت باربری را به کارگزاری معرفی نمایید تا بار را از آن طریق به دست شما برساند. این مراحل دستورالعمل کلی ورود به بازار بورس کالا برای خرید میلگرد می باشد. لازم به ذکر است که ورود به این بازار بدون داشتن اطلاعات اشتباه بزرگی است که ممکن است سبب از بین رفتن سرمایه شما گردد. با پایگاه خبری تالار شیشه ای همراه باشید تا جزئیات بیشتری از این بازار پیچیده را به شما معرفی نماییم.

مراحل انجام خرید مقاطع فولادی در بورس کالای ایران 

به طور کلی دادوستد کالاها در بورس طی مراحل زیر انجام می گیرد:

 • انتخاب کارگزار: نخستین قدم جهت خرید میلگرد در بورس کالای ایران انتخاب کارگزار می باشد. 
 •  تکمیل فرم ثبت سفارش نزد کارگزار همراه با پیشنهاد قیمت میلگرد
 • واریز حداقل سپرده موردنیاز جهت معامله میلگرد به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای
 • انتقال سفارش مشتری به تالار معاملات توسط کارگزار
 • شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار
 • واریز باقی مانده مبلغ معامله بعد از کسر سپرده اولیه به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای
 • تسویه اسنادی معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملاتی
 •  تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای
 • نقل و انتقال وجه پس از کسر هزینه ها به حساب معامله گران از طریق حساب بانکی


نحوه اعلام عرضه ها
اطلاعات هر کالا جهت عرضه باید ۲۴ ساعت قبل از زمان عرضه توسط کارگزار فروشنده اعلام شود تا شرکت بورس کالای ایران نسبت به اطلاع رسانی آن برای آگاهی عموم اقدام نماید. مرجع اصلی اطلاع رسانی در این خصوص، پورتال بورس کالا می باشد. شما می توانید عرضه ها، آمار معاملات و دیگر اخبار و اطلاعات مربوطه را در پورتال مذکور مشاهده نمایید.

مراحل اخذ کد شناسه بورس
شما بایستی بعد از مراجعه به یکی از کارگزاران بورس و ارائه مدارک شناسایی زیر فرم درخواست کد را تکمیل نمایید.

۱ – اشخاص حقیقی : شناسنامه + کارت ملی
۲ – اشخاص حقوقی : روزنامه رسمی شرکت

زمان ارائه سفارش خرید در بورس کالا

برای خرید میلگرد و سایر محصولات فولادی در بورس کالا بایستی تا پیش از شروع معاملات سفارش خرید خود را به کارگزار اعلام نمایید و نسخه تائید شده سفارش خرید را از کارگزار دریافت نمایید.

مدارک سفارش خرید میلگرد از بورس کالا

 • تکمیل فرم سفارش خرید
 • ارائه حداقل ۱۰ درصد ارزش معامله براساس نرخ پایه به حساب تضامین کارگزاری


انواع سفارشات خرید

۱ – سفارش مقطوع:

در این نوع سفارش قیمت میلگرد که باید کارگزار در سیستم قرار دهد، دقیقا از طرف خریدار تعیین می گردد و کارگزار وظیفه دارد قیمت پیشنهادی خریدار را به همان صورت در سامانه معاملات قرار دهد.


۲ – سفارش محدود:

در این نوع سفارش بازه قیمت میلگرد از طرف خریدار برای کارگزار تعیین می گردد و کارگزار می تواند در آن محدوده قیمت، کالا را خریداری نماید.


۳ – سفارش باز:

در این حالت، شما می توانید پیشنهاد قیمت میلگرد را به کارگزار واگذار نمایید و کارگزاری موظف است با بهترین قیمت، کالا را برای شما خریداری نماید.
نحوه انجام معاملات و کشف قیمت میلگرد در بورس کالا

نحوه تخصیص کالا از سوی سیستم بورس

نحوه اولویت بندی سفارشات به صورت زیر است:
۱ – سفارش با قیمت بالاتر
۲ – سفارشات هم قیمت با زمان ثبت سریعتر
لازم به ذکر است در صورتی که کارگزار عرضه کننده و یک کارگزار دیگر برای یک کالا در دوره رقابت، قیمتی مشابه را وارد نمایند، کالا به کارگزار غیر عرضه کننده تعلق خواهد گرفت.
هنگامی که دوره قرمز تمام شد، جدولی در سامانه معاملاتی ایجاد می گردد و سفارشات ابتدا با اولویت قیمت میلگرد مرتب و پس از آن سفارشات هم قیمت با اولویت زمانی مرتب می شوند.


روند تخصیص کالا از سوی کارگزار

هر کالا براساس قیمت اعلامی خریدار در سفارش خرید، تخصیص می یابد.
در قیمت های مساوی اولویت با مشتریانی می باشد که پیش پرداخت و دستور خرید خود را زودتر به کارگزار ارسال نموده اند.
نحوه انجام تسویه
مراحل بعد از تالار معاملات
صدور صورت حساب
پرداخت صورت حساب در موعد مقرر
تسویه اسنادی و مالی قرارداد در اتاق پایاپای شرکت بورس کالای ایران
صدور درخواست ثبت سفارش از سوی کارگزار خریدار
صدور ثبت سفارش از سوی کارگزار فروشنده
صدور حواله کالا از سوی فروشنده

مزایای خرید میلگرد از بورس کالا

قیمت میلگرد در بورس براساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می گردد و رقابتی بودن معاملات در این بازار برای صاحبان کسب و کار و صنعتگران اهمیت ویژه ای دارد. این رقابت سبب افزایش کیفیت محصولات می گردد. همچنین خریداران میلگرد می توانند شرکت های تولیدکننده این محصول را از لحاظ قیمت و کیفیت با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایند. شفافیت معاملات در بورس کالا یکی دیگر از مزایای خرید می باشد چراکه شما به راحتی می توانید تقاضا و قیمت محصولات را مشاهده نموده و با تحلیل و مقایسه خریدی بهتر و با قیمت مناسب تر انجام دهید. همچنین رقابت تولیدکنندگان داخلی و خارجی در بازار بورس سبب تلاش تولیدکنندگان برای بهبود کیفیت محصول تولیدی خود می گردد. یکی دیگر از مزایای خرید از بورس نیز امکان خرید از شرکت هایی است که آشنایی کامل با آن نداریم زیرا در حالت عادی تنها به سراغ تولیدکنندگانی می رویم که قبلا از آن ها خرید کرده ایم.
در هر صورت و با وجود مزایای زیادی که این نوع خرید دارد بهتر است کمی به مطالعه بیشتر در مورد بورس کالای ایران بپردازید. صفحه بورس کالا در پایگاه خبری تالار شیشه ای را هر روز ببینید.

کد خبر 5523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =