سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس در گفتگویی به بررسی قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه پرداخت.

آیا قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه در سال ۹۹ اشتباه بود؟

به گزارش پایگاه خبری تالار شیشه ای سعید اسلامی بیدگلی عضو شورای عالی بورس در خصوص قیمت‌گذاری و کشف قیمت سهامی که در سال ۹۹ عرضه اولیه شدند گفت: تغییرات قیمت در مورد عرضه‌های اولیه متأثر از شرایط بازار نیز بوده و بسیاری از عرضه‌های اولیه در شرایطی قیمت‌گذاری شدند که بازار صعودی و روبه‌رشد بوده است و بعد از عرضه، بازار با چالش رکود مواجه شده و این سهم‌ها مثل بسیاری از سهم‌های دیگر با حجم تقاضای فروش مواجه شدند. چیزی که ما به عنوان خطای قیمت گذاری اساساً می‌بینیم ناشی از روندهای بازار و انتظاراتی است که در بازار وجود دارد.

وی افزود: اما شرایط قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه کمی با استانداردهای جهانی فاصله داره و سازوکار ارکان ما نیز کمی با این استانداردها فاصله دارد همچنان که شرایط بازار ما هم دچار نوساناتی بیش از اندازه نسبت به استانداردهای بین‌المللی بوده بویژه در ۱۵ ماهه گذشته.

بیدگلی تصریح کرد: من فکر می کنم نهادهایی که کار قیمت‌گذاری در بازار ایران را انجام می‌دهند جزو نهادهای به نسبت توسعه یافتۀ بازار ایران هستند و فکر می‌کنم با تغییر برخی سازوکارها می توانیم به فرآیندهای قیمت گذاری بهتری برسیم حتی این سازوگارهای در مورد فرآیند کشف قیمت و چگونگی عرضه اولیه نیز وجود دارد. وقتی عرضه اولیه همزمان به میلیون‌ها نفر ارائه می‌شود این خود در سازوکارهای بازای آن تأثیرگذار است.

عضو شورای عالی بورس گفت: شرایط مثبت بازار و بازگشتن اعتماد به مجموعه اقتصادی کشور و بازار سرمایه می‌تواند چشم‌انداز بهتری برای بازار سرمایه و فرآیندهای عرضه اولیه داشته باشیم./برگرفته از ویدئوی بورس‌نیوز

کد خبر 5467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =