فرهانیان، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: با توجه به اینکه سال مالی شرکت ها با هم متفاوت است سود سهام عدالت می تواند در مراحل مختلف و مقادیر متفاوت در اختیار مشمولان قرار گیرد.

سود سهام عدالت به صورت مرحله ای توزیع می شود

به گزارش پایگاه خبری تالار شیشه ای ، سیدمحمد جواد فرهانیان مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار درباره سود سهام عدالت گفت: ۳۶ شرکت بورسی در سبد سهام عدالت وجود دارد. مجامعی به صورت سالیانه توسط این شرکت ها برگزار می شود و در این مجامع تصمیم گیری می شود که این شرکت ها چقدر موفق به توزیع سود خود هستند اگرچه برخی از این شرکت ها که عملکرد خوبی نداشته اند موفق به توزیع سود نمی شوند.

وی افزود: از بین این شرکت ها، با سالهای مالی متفاوتی در برگزاری مجامع روبرو هستیم و شاید مجبور باشیم طی چند نوبت سود سهام عدالت را توزیع کنیم. نکته دیگر این است که ممکن است شرکت ها درصدهای مختلفی را برای ارائه سود سهام عدالت توزیع کنند و اینکه هنوز مجامع شرکت های استانی تشکیل نشده و باید تکلیف توزیع سود این شرکت ها توسط نهادهای بالادستی مثل شورای عالی بورس مشخص شود که آیا بخشی از سود این شرکت ها یا تمامی سود آنها به سهامداران منتقل شود و یا اینکه توسط مجامع این شرکت ها تصمیم گیری شود. اینطور که به نظر می رسد با توجه به اینکه به دستور شورای عالی بورس مجامع این شرکت ها به تعویق افتاده است باید مستقیما در مورد توزیع سود این شرکت ها تصمیم گیری شود.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار خاطر نشان کرد: رویه ای واحد برای مشمولان سهام عدالتی که روش های مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده اند لحاظ خواهد شد و توزیع سود احتمالا مشابه خواهد بود. البته شرکت ها سال مالی متفاوتی دارند به عنوان مثال برخی از آنها ۲۹ اسفند، ۳۰ خرداد و یا برخی در شهریورماه برگزاری مجامع دارند؛ بنابراین نوبت های توزیع سود متفاوتی خواهند داشت.

فرهانیان با این توضیح که ممکن است توزیع سود در مرحله اول با مبلغ کمتر آغاز شود و ما بقی آن در مراحل بعدی پرداخت شود اظهار داشت: عدد کلی سود ممکن است حدود ۲۰۰ هزار تومان باشد ولی با توجه به اینکه سال مالی شرکت ها با هم متفاوت است این رقم می تواند در مراحل مختلف و مقادیر متفاوت در اختیار مشمولان قرار گیرد. امیدواریم با رایزنی های انجام شده، شرکت هایی که سهامدار عدالت دارند به توزیع سود پیش از سال ۱۴۰۰ راضی شوند.

وی افزود: این سود متعلق به سال ۹۸ است اما سال مالی برخی از این شرکت ها مثل شرکت وتوسا شهریورماه است و طبق قانون تجارت این شرکت ها تا ۹ ماه فرصت دارند، سود سهامداران را پرداخت کنند. به احتمال زیاد پرداخت این ۲۰۰ هزارتومان با تواتر زمانی انجام خواهد شد. /تحلیل بازار

کد خبر 5456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =