نفت دیگر در بودجه جایگاهی ندارد چنانکه به اعتقاد وزیر امور اقتصادی و دارایی بودجه سالیانه شکلی عملیاتی به خود گرفته و دیگر بودجه غیرعملیاتی نداریم.

خبر مهم دژپسند درباره بورس

به گزارش پایگاه خبری تالار شیشه ای ، فرهاد دژپسند یک خبر مهم هم می‌دهد و آن اینکه امسال در طول ۱۱ ماه فقط ۱۰ هزار میلیارد تومان نفت فروخته‌ایم در حالی که از بازار سرمایه ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی کرده‌ایم.

وی گفت: تامین مالی دولت از بازار سهام در امسال کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که آن هم در ماه‌های ابتدایی سال که بازار با رونق قابل توجه همراه بود، صورت پذیرفت. دولت دربازار سرمایه دارایی فروخته و در مقابل آن وجوهی حاصل کرده که درآمد دولت از تمام روش‌ها در بازار سهام حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

او همچنین درباره تامین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه گفت: امسال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد اما باید به صراحت بگویم که برخی به غلط این موضوع را منعکس کردند که دولت ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کرده که هرگز چنین چیزی درست نیست. این تجهیز مالی برای اقتصاد کشور از طریق بازار بدهی و بازار سهام برای همه بخش‌های دولتی، خصوصی و نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها صورت پذیرفت.

دژپسند با بیان اینکه در بازار سهام هم عرضه اولیه، هم افزایش شناوری، افزایش سرمایه غیر تجدید ارزیابی و… انجام شد، گفت: در بازار بدهی هم متاسفانه اذهان را به غلط به سمتی هدایت می‌کنند که فقط دولت اوراق فروخته که چنین چیزی هم درست نیست چراکه هم دولت هم نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها و هم بخش خصوصی اوراق فروختند که اتفاقا این یکی از افتخارات است که بخش خصوصی توانست از بازار بدهی به خوبی استفاده کند. چنانکه در برخی از موارد شاهد آن بودیم که در طول فقط سه ساعت ۱۰۰۰ میلیاردتومان اوراق توسط بخش خصوصی عرضه شد که البته از این موارد کم نبوده است.

چرا تامین‌مالی ۱۴۰۰ هزار میلیاردتومانی برخی از سهامداران را ترساند؟

دژپسند در پاسخ به این سوال که چرا تامین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی در امسال و برنامه‌ریزی برای تامین مالی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی برای سال آینده موجب هراس برخی از مردم و سهامداران شد، اظهارکرد: بودجه ۱۱ ماهه امسال با مجموع عمرانی، سرمایه‌ای، مالی و هزینه‌ها و منابع مصارف ۵۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که در آن مالیات، اوراق، خصوصی‌سازی، درآمدهای نفتی، بهره مالکانه و سایر درآمدهای دولت، دیده شده‌ بود که البته تمام این‌ها متعلق به دولت نیست. تامین مالی دولت از بازار سهام در امسال کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که آن هم در ماه‌های ابتدایی سال که بازار با رونق قابل توجه همراه بود، صورت پذیرفت. /ایلنا

کد خبر 5400

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =