فریب در بازار سهام، مجموعه اقداماتی است که باعث تحریک سرمایه‌گذاران به انجام تصمیمات خرید و فروش بر اساس اطلاعات اشتباه می‌شود.

تازه واردان بورسی بخوانند!

فریب در بازار سهام، مجموعه اقداماتی است که باعث تحریک سرمایه‌گذاران به انجام تصمیمات خرید و فروش بر اساس اطلاعات اشتباه می‌شود.

کارشناسان بر این عقیده هستند که تازه واردها برای ورود به بازار سرمایه باید از آگاهی لازم برخوردار باشند. زیرا با انتخاب‌های اشتباه و رفتارهای هیجانی خود می‌توانند شرایط بازار را دچار تنزل کنند.

موضوعی که خیلی از افراد به آن فکر می‌کنند که کلاهبرداری در بورس وجود دارد. گمان می‌کنند که بورس هم مثل موسسه‌های اعتباری‌ای که سابقه ی چنین مواردی رو داشتن می‌تواند خطرناک و مبهم باشد.

سازمان بورس و اوراق بهادار برای کارگزاران مختلف، قوانین نظارتی مبنی بر اطلاعات ماهانه و مشخصات مالی و بانکی مشخص کرده است که کسانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند خیال آنها از بابت نظارت کامل این موسسات راحت باشد.

بر اساس ماده ی ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری.اسلامی ایران، هدف سازمان بورس، سازماندهی حفظ و توسعه ی بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و نظارت بر حسن اجرای قانون مذکور در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران است.

بازار بورس ایران، هر روز بزرگ تر می‌شود و افراد بیشتری وارد این بازار می‌شوند و این برای اقتصاد کشور، یک امتیاز بزرگ است، اما تنها مسئله‌ای که در این میان اهمیت دارد که تمام افرادی که الان در بورس حضور دارند باید سطح آگاهی خود را افزایش دهند.

فریب در بازار سهام، مجموعه اقداماتی است که باعث تحریک سرمایه‌گذاران به انجام تصمیمات خرید و فروش بر اساس اطلاعات اشتباه می‌شود. معمولا این گونه اطلاعات اشتباه برای سرمایه‌گذاران با زیان‌های بسیاری همراه است. فریب می‌تواند شامل سرقت آشکار از سرمایه گذاران، دست‌کاری بازار، معاملات با اطلاعات نهانی و مهم‌ترین آنها اظهار نظر اشتباه در خصوص گزارش‌های مالی شرکت‌ها باشد.

در همه کشورها و تمام بازارهای سرمایه، پیشنهاد سرمایه‌گذاری از سوی هر فرد متخصص و غیرمتخصصی ارائه می‌شود. گاهی این پیشنهادها موجب شود تا سرمایه‌گذار فریب بخورد و در نهایت زیان سنگینی گریبان گیر او شود.

بنابراین، در کشورهای مختلف، پیشنهاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری نامطمئن یا ریسکی به سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای که قادر به ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری نباشند یک چالش جدی به شمار می‌رود.

اطلاعات نهانی شامل هر گونه اطلاعات افشا نشده برای عموم است که به طور مستقیم و غیر مستقیم به اوراق بهادار، معاملات یا ناشر آن مربوط می‌شود. در صورت انتشار این گونه اطلاعات، بر قیمت یا تصمیم سرمایه‌گذاران برای معامله اوراق بهادار مربوطه تأثیر می‌گذارد.

معامله اوراق بهادار با استفاده از اطلاعات نهانی زمانی اجرا می‌شود که فرد یا سازمانی با در اختیار داشتن اطلاعات محرمانه‌ای که در دسترس عموم قرار ندارد اقدام به خرید یا فروش اوراق بهادار می‌کند. در این مورد می‌توان به مدیران، هیات مدیره و همچنین کارکنان شرکت اشاره کرد./ یکتا پرس

کد خبر 5352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =