برای فعالیت در بازار بورس، یادگیری اصطلاحات، مهارت‌ معامله‌گری و روش‌های تحلیلی الزامی است.

نسبت P/E چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تالار شیشه ای، برای فعالیت در بازار بورس، یادگیری اصطلاحات، مهارت‌ معامله‌گری و روش‌های تحلیلی الزامی است. هیچ کس بدون دانش بورسی نمی‌تواند برای مدت طولانی در این بازار باقی بماند و البته ممکن است برای مدتی با توجه به مثبت بودن بازار یا دریافت سیگنال‌های صحیح سودی کسب کند، اما از آنجایی که خود فاقد مهارت‌های تحلیلی و درک کاملی از سازوکار بورس است، رخدادهایی مانند اصلاح یا منفی شدن بازار، دریافت سیگنال اشتباه و... به راحتی باعث از بین رفتن سرمایه و در نهایت زیان وی خواهد شد.

فراگیری برخی از این مباحث، مثل تحلیل تکنیکال یا بنیادی پیچیده‌تر است و فرد نیاز به شرکت در دوره‌های آموزش بورس و یا استفاده از پکیج‌های خودآموز دارد. اما یادگیری اصطلاحات بورسی چندان کار سختی نبوده و با مطالعه مقالات یا مشاهده فیلم‌های آموزشی میسر خواهد شد. یکی از اصطلاحات پر کاربرد در این بازار نسبت پی به ای (p/e) است. جملاتی مانند: p به e سهم X مناسب است؛ یا پی به ای سهم Y بالا رفته و... بارها به گوشمان خورده است. اما نسبت p/e چیست؟ چه کاربردی دارد؟  چگونه می‌توان نسبت پی به ای یک سهم را محاسبه کرد؟ در ادامه قصد داریم به بررسی این مورد و پاسخ سوالات مذکور بپردازیم.

نسبت P/E چیست؟

نسبت قیمت هر سهم بر درآمد آن را اصطلاحا پی ‌به ‌ای می‌گویند. P مخفف کلمه Price و E مخفف عبارت Earning Per Share است و در واقع در این نسبت، قیمت بر درآمد تقسیم می‌شود، به همین دلیل به آن «نسبت قیمت بر درآمد» هم می‌گویند. دقت کنید که منظور از درآمد یا EPS سودی نیست که سهامدار از نوسان قیمت سهم کسب می‌کند. بلکه شرکت‌ها در پایان هر سال مالی، میزان درآمد خود را با کسر مالیات، بر تعداد کل سهام تقسیم می‌کنند و مبلغی که به هر یک سهم تعلق می‌گیرد را eps می‌گویند.

برای مثال شما سهمی را با قیمت ۲۰۰۰ ریال خریداری کرده‌اید، بنابراین p=۲۰۰۰ و eps اعلام شده توسط شرکت ۲۰ درصد است، پس e=۴۰۰ و در نتیجه ۲۰۰۰/۴۰۰=۵ یعنی نسبت قیمت بر درآمد این سهم ۵ است.

کاربرد نسبت P/E در بورس

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار با بدست آوردن نسبت p به e متوجه خواهید شد که به ازای هر یک ریال سودی که از شرکت دریافت می‌کنید، باید چند ریال سرمایه‌گذاری کنید؛ و سپس تصمیم می‌گیرید که آیا سود مورد انتظار، ارزش این مقدار سرمایه‌گذاری را دارد یا نه؟ در مثال بالا شما به ازای هر ۱ ریال سود باید ۵ ریال سرمایه‌گذاری کنید؛ پس باید متوجه شوید که ارزش سهم در بازار چقدر است و سپس در رابطه با انجام این معامله تصمیم بگیرید.

اما برای دریافتن ارزش سهم در بازار به سراغ فرمول دوم یا ضریب سهام می‌رویم؛ در این فرمول نتیجه نسبت پی به ای در eps ضرب می‌شود و نتیجه آن با قیمت کنونی سهم مقایسه می‌گردد (P/E * eps = price). در مثال قبل eps=۴۰۰ محاسبه شد و p/e=۵ بنابراین طبق فرمول ۵*۴۰۰=۲۰۰۰ ؛ حال عدد بدست آمده یعنی ۲۰۰۰ ریال را با قیمت کنونی سهم در بازار مقایسه می‌کنیم. اگر قیمت کنونی کمتر باشد (مثلا ۱۵۰۰ ریال)، این سهم تا رسیدن به ۲۰۰۰ ریال جای رشد دارد و گزینه خوبی برای خرید است؛ اما اگر عدد بیشتر از ۲۰۰۰ ریال باشد، احتمالا سهم دچار کاهش قیمت خواهد شد، بنابراین خرید آن منطقی نیست.

البته معامله‌گران حرفه‌ای این‌گونه ارزش‌گذاری را به تنها مبنای معاملات خود قرار نمی‌دهند و از آن در کنار دیگر روش‌ها استفاده می‌کنند. اگرچه نتیجه بدست آمده از معادله پی به ای و ضریب سهام صحیح است، اما برای مدیریت سبد سهام کافی نیست و بهتر است از روش‌های دیگر ارزیابی مانند: ارزش‌گذاری با در نظر گرفتن دارایی شرکت، ارزش‌گذاری بر مبنای معیارهای مقایسه‌ای و... هم استفاده شود.

انواع P/E

نسبت پی به ای دارای دو نوع دنباله‌دار و تحلیلی است:

p/e دنباله دار: این نسبت پی به ای ساده است که طبق فرمول ابتدای مقاله عدد ۵ بدست آمد؛ و به عبارتی می‌گوید که سهامداران باید به ازای دریافت ۱ ریال سود ۵ ریال سرمایه‌گذاری کنند.

p/e تحلیلی: این نسبت همانطور که از نام آن پیداست، با تحلیل و ارزش‌گذاری شرکت بدست می‌آید. در مثال قبلی طبق فرمول ضریب سهام می‌توان p به e تحلیلی را محاسبه کرد؛ اما دقت کنید که اگر بتوانید eps که شرکت اعلام می‌کند را در نظر نگرفته و خودتان درآمد شرکت را تخمین بزنید، نتیجه حاصل دقیق‌تر خواهد بود.

حال با توجه به این دو مورد می‌دانیم که وقتی می‌گویند: پی به ای یک سهم بالا است، یعنی انتظار می‌رود که سود آن افزایش یابد، درآمد هر سهم که توسط شرکت اعلام می‌شود بیشتر شده و در مخرج کسر عدد بزرگتری قرار گیرد که در نتیجه نسبت پی به ای مجددا متعادل خواهد شد. برعکس این موضوع هم صدق می‌کند، یعنی پایین بودن p به e نشان از کاهش سود شرکت در آینده دارد و اگر این اتفاق بیفتد، عدد قرار گرفته در مخرج کسر کوچکر شده و نتیجه معادله p/e به حالت متعادل باز می‌گردد.

نکات مهم در محاسبه نسبت P/E

زمانی که ما می‌خواهیم از فرمول ضریب سهام (P/E * eps = price) استفاده کنیم، احتمالا هر دو مورد EPS و P/E را از تابلو بورس می‌خوانیم و اعداد را در فرمول قرار می‌دهیم. اگرچه اعداد اعلام شده توسط سازمان بورس صحیح هستند اما شرایطی پیش می‌آید که شما از نرخ رشد شرکت در سال گذشته آگاه هستید (مثلا ۴ درصد) و عددی که برای نسبت P/E درج شده همچنان بالا است؛ و به عبارتی نرخ رشد شرکت، نسبت پی به ای را توجیه نمی‌کند! پس در این شرایط لازم است اعداد درج شده روی تابلو را در فرمول ضریب سهام قرار ندهید و خودتان پی به ای را مجددا بدست آورید.

مورد بعدی در رابطه با مقایسه نسبت پی به ای چند شرکت با یکدیگر است. دقت کنید که شرکت‌ها با توجه به نوع فعالیتشان استراتژی‌های مختلفی را پیش می‌گیرند؛ برخی سهام مانند گروه پتروشیمی اغلب سهم‌های بنیادی‌تری هستند ولی برخی دیگر پر نوسان بوده و در مدت کوتاهی فراز و نشیب فراوان را در بازار تجربه می‌کنند.

بدیهی است که مقایسه نسبت  P/E این دو مدل سهام با یکدیگر صحیح نیست و نتیجه نمی‌تواند قابل اعتماد باشد؛ بهترین کار در این زمان مقایسه سهام شرکت‌‎ها در یک گروه صنعت است. مثلا می‌توانید سهم‌های خودرویی را با یکدیگر و سهام صنایع غذایی را با هم مقایسه کنید؛ از آنجایی که احتمالا استراتژی این شرکت‌ها به یکدیگر نزدیک است، بنابراین نتیجه بدست آمده از مقایسه، قابلیت اعتماد و اتکای بیشتری خواهد داشت./رجا

کد خبر 2498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =